Najmłodsi

Młody Odkrywco!

Witaj na Bielanach w kompleksie pokamedulskim. Zapraszamy Cię do poznania tego miejsca i jego tajemnic. Zanim zaczniesz zwiedzanie, możesz poprosić Rodziców aby powiedzieli Ci, kto zbudował ten klasztor i kim byli jego mieszkańcy. Wszystkie potrzebne informacje znajdą na stronie www.kosciolbielanski.pl.

Twoja podróż zaczyna się przed wejściem do kościoła.

  • Przed świątynią rosną dwa platany. Nie są to zwyczajne drzewa, ale prawdziwe pomniki! Mają też swoje imiona – Benedykt i Romuald. Miejsce w którym jesteś jest bardzo związane z postaciami św. Benedykta i św. Romualda. Pomniki tych świętych znajdziesz na fasadzie kościoła. Spróbuj rozpoznać świętych po ich atrybutach! Św. Benedykt trzyma w lewej dłoni pęknięty kielich a św. Romuald model kościoła i eremu – taki sam jak ten, który za chwilę zobaczysz.

Jeśli poprawnie odgadniesz imiona świętych, wejdź do kościoła i obejrzyj film.

  • W środku świątyni, po lewej i po prawej stronie, znajdziesz dwa duże ołtarze. Jeden z nich jest bogato zdobiony. Obraz, który tam znajdziesz, przedstawia św. Jana Nepomucena, patrona spowiedzi. Zginął męczeńską śmiercią bo nie chciał zdradzić tajemnicy. Z którą zasadą życia kamedulskiego może kojarzyć się ta postawa?
  • Na ołtarzu Jana Nepomucena możesz poszukać figurki anioła, który swoim gestem pokazuje tę zasadę?
  • W kościele znajduje się też obraz świętego, którego można spotkać w Piśmie Świętym. Na obrazie w jednej dłoni trzyma kwiat lilii. Czy wiesz kim jest ten święty i co ma wspólnego z aniołem z poprzedniego zadania? Znajdziesz go po prawej stronie świątyni.

Już wiesz, że w tym kościele modlili się kameduli. Jak słyszałeś, od wielu lat świątynia nie służy już zakonnikom, ale świeckim. A jednak! Kameduli wcale nie opuścili tego miejsca. Jeśli jesteś odważny, możesz spróbować ich poszukać.

Aby odnaleźć kamedułów, którzy modlili się w tym kościele 200 lat temu, musisz poszukać dwóch zakonników, których spotkaliśmy już przed wejściem do kościoła. Znajdziesz ich na obrazie w towarzystwie Maryi.

Za małymi drzwiami zejdź schodami na dół razem z przewodnikiem do podziemi.

  • W kryptach znajdują się groby kamedułów, którzy odpoczywają tu po trudach życia. Na ich nagrobkach zapisywano imiona, lata życia oraz czas, który spędzili w zakonie.

Po wędrówkach w podziemiach wyjdź razem z przewodnikiem na górę. Zanim ruszymy da- lej, zatrzymaj się przed prezbiterium.

Kiedy już obejrzysz dokładnie piękny ołtarz z figurą Matki Bożej, przejrzyj się portretom trzech królów. Wszyscy przebywali przez jakiś czas na Bielanach, gdzie odpoczywali od “gadatliwych dworów”. Jeden z portretów skrywa pewną tajemnicę…

  • Na początku znajdź portret króla, który ufundował tutejsze eremy. Łatwo rozpoznasz go po wąsach z którymi został sportretowany! To król Władysław.
  • Pod obrazem tego monarchy znajdziesz tłumaczenie jego epitafium. Dowiesz się z niego, z kim najlepiej rozmawia się “na pustyni”, czyli w samotności.
  • Inny z władców Polski spędził w tutejszej pustelni cały rok! Poznasz go po królewski kolorze na którym spisano jego epitafium. Znajdziesz w nim informację o tym co takiego król Polski robił w bielańskim eremie. Ten władca był bratem króla Władysława,a nazywał się Jan Kazimierz.
  • Portret trzeciego króla skrywa pewną tajemnicę. Zanim ją poznasz, spróbuj wykonać to zada- nie: W ołtarzu głównym, wysoko nad tabernakulum, dwa anioły trzymają w dłoniach lustra. Znajdź miejsce na posadzce kościoła w którym należy stanąć, aby Twoja postać ukazała się w jednym z nich. Następnie sprawdź o ile płytek należy się przesunąć aby Twoja twarz pojawiła się w drugim lustrze. Jak myślisz, do czego mogły służyć te zwierciadła?

Możesz teraz sprawdzić co ukrywa się pod obrazem króla Michała Korybuta.

Po zwiedzaniu kościoła możesz zobaczyć jak wyglądał dom kameduły – erem!

  • W drodze do eremu rozglądaj się uważnie. Jeśli będziesz czujny, odnajdziesz bardzo nietypowy zegar. Z napisu, który jest obok niego, dowiesz się co takiego kameduli mieli w dużej ilości.
  • Jesteś teraz w miejscu, które nazywano claustrum. Wstęp tutaj mieli tylko kameduli! Chociaż… był ktoś jeszcze, kto mógł wejść tutaj i żyć niczym pustelnik. W jednym z eremów mieszkali sami królowie! Jego dom poznasz po herbie Wazów. Czy uda Ci się go odnaleźć? Szukaj zadzierając głowę do góry!
  • Po obejrzeniu eremu z łatwością odgadniesz, które z tych przedmiotów nie były częścią wyposażenia pustelni: talerz, krzyż, telefon, szachy, Biblia.

Eremy były urządzone bardzo skromnie. Zakonnicy prawie cały dzień spędzali na modlitwach i pracy. Nie przywiązywali się do posiadanych przez siebie przedmiotów – dlatego nie znajdziesz ich zbyt wiele.

Jeśli rozejrzysz się dookoła, i wsłuchasz w szum lasu, możesz poczuć się jak pustelnik, który mieszkał tutaj 300 lat temu!

Mamy nadzieję, że podobał Ci się spacer i dowiedziałeś się czegoś nowego. Jeśli spotkasz kiedyś jakiegoś kamedułę – opowiedz mu o tym co u nas widziałeś!

Do zobaczenia!

www.kosciolbielanski.pl