• Kościół bielański
  • Historia
  • Ciekawostki
  • Kontakt
  • Strona główna
  • Kościół bielański
  • Historia
  • Ciekawostki
  • Kontakt
  • Strona główna

ZAKRYSTIA

fot. Karol Regulski
fot. Karol Regulski

Zakrystia pochodzi z pierwszej fazy budowy murowanej świątyni. Dzięki zachowanym freskom, obrazom, lawaterzowi, kredencji, dwom szafom gdańskim i ściennym szafkom zachowała ona barokowy charakter. Najważniejszym dziełem sztuki są freski sklepienne Michelangelo Palloniego, datowane przez prof. Karpowicza na lata 1684-1696. Wypełniają one trzy ramy stiukowe. Fresk centralny, ujęty w obramienie w formie wieńców z dębowych liści, przedstawia Salomona składającego ofiarę po zbudowaniu świątyni jerozolimskiej.

Fresk Ofiara Salomona, jak większość polichromii iluzjonistycznych, jest przeznaczony do oglądania z jednego punktu widzenia – dokładnie pośrodku zakrystii. Zachował on swoją pierwotną kolorystykę i należy do najlepszych realizacji Palloniego. Zastosowanie skrótów perspektywicznych (di sotto in su) wywołuje iluzję przestrzeni otwierającej się ku niebu. Kompozycja zaprasza, aby wstąpić po schodkach ku modlącemu się Salomonowi i wraz z ogniem spalonej ofiary wznieść swoją duszę ku Bogu. Fresk, przeznaczony do oglądania przez celebransa i asystę przygotowujących się do złożenia ofiary mszy świętej, stanowi element programu teologicznego rozwiniętego na retabulum w prezbiterium. Jest to zapowiedź ofiary Jezusa Chrystusa ponawianej na ołtarzu, a zarazem figura nowej świątyni, którą jest Kościół katolicki, a którą symbolicznie wyraża budynek kościoła bielańskiego.

Po bokach, w owalnych ramach dekorowanych motywem winorośli Palloni namalował freskowe popiersia – po prawej św. Benedykta (z czaszką) i po lewej św. Romualda (z palcem na ustach w geście milczenia). Poniżej owych fresków umieszczono rzeźbione w drewnie herby zakonu benedyktyńskiego i kamedulskiego.

Oryginalnym elementem wystroju zakrystii jest rokokowy lawaterz z poł XVIIw. Nad umywalką umocowane jest ozdobne weneckie lustro w stiukowej ramie, po jego bokach wazony tryskające w górę strużkami stiukowej wody, a nad nim gołębica Ducha Świętego w wieńcu obłoków i promienistej glorii.

Zobacz także

CHÓR I KRUCHTA
TABLICE KOMMEMORACYJNE

  1. Mike045 27 sierpnia 2015 Odpowiedz

    In Sweden we have on average 33 vacationdays (includes national holidays). 5 vacations weeks in mandatory by law. Lots of people have 6.

Leave your comment Cancel Reply

(will not be shared)

Wyszukiwanie

Zobacz także

FUNDACJA CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE

 

DOM REKOLEKCYJNO-FORMACYJNY

 

DOBRE MIEJSCE

parafialasbielanski@gmail.com


+48 501 570 568


ul. Dewajtis 3
01-815 Warszawa

 

© Copyright 2018 Dobre Miejsce